Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

0903 762 154

Niečo o záhradných krboch

Niečo o záhradných krboch - René Brisach

Na začiatku histórie záhradných krbov stáli ich predchodcovia - pionieri- záhradné grily, ktoré predstavovali modernú variantu romantiky táborového ohňa.

. Počnúc od malých rozkladateľných grilov na drevené uhlie, cez grily elektrické, prešli v posledných rokov veľkým vývinom a prispôsobili sa lenivosti človeka a z nej vyplývajúcej túžby grilovať pohodlne doma na balkóne, terase či v záhrade. Dym, ktorý pri grilovaní vznikal bol však často nepríjemný a dotieravo prenasledoval človeka podľa zmeny smeru vetra.
Tak sa zrodila myšlienka odvádzať dym smerom nahor a tým pádom ich zdokonaliť do dnešnej podoby záhradných krbov
Záhradné krby sú polootvorené ohniská, ktoré majú svoje pevné miesto v niektorom z kútov záhrad či terás. Slúžia v prvom rade na pohodlnú prípravu určitých druhov jedál, k čomu bol u mnohých z nich špeciálne vyvinutý ich roštovací systém, nepretržite vyrábajúci drevené uhlie, horením dreva zo zásobníku. Jedlo sa v týchto krboch môže pripravovať dvoma spôsobmi a to buď na roštoch z potravinárskej liatiny alebo na otočných roštoch, ktoré sú vyrobené z ušľachtilej nerezovej ocele.
Záhradné krby sú aj veľmi vítaným zdrojom tepla počas ešte mierne chladivých večerov na začiatku či sklonku leta, keď sa rodinky pomaly „vyťahujú“ von, tráviac na čerstvom vzduchu chvíle oddychu. Krby majú dômyselne skonštruovanú spaľovaciu komoru, chránenú šamotovými tehlami, ktoré umožňujú trvalé horenie dreva bez poškodenia telesa vysokou teplotou. To zaručuje aj ich vysokú životnosť.
Netreba však zabúdať, že záhradné krby v žiadnom prípade nie sú lacnou spaľovňou odpadu. Pri spaľovaní plastov a farebných papierov totiž vznikajú jedovaté škodliviny, pre ľudský organizmus značne nebezpečné. Zásadne teda kúrime len bielym papierom, drevom a uhlím.
Najčastejšie sa záhradné krby stavajú na terasách. Kvôli svojej nezanedbateľnej hmotnosti totiž potrebujú dostatočne pevný podklad, aby bola zabezpečená jeho stabilita.
Z tohto pohľadu sú veľmi praktické stavebnice záhradných krbov, ktorých široký sortiment ponúka aj naša firma. Ich spektrum začína jednoduchými komponentami a končí kompletnou pecou. Stačí ak sa s nami poradíte, vyberiete si stavebnicu alebo časti záhradného krbu ktoré sú potrebné a môžete v pokoji grilovať piecť na terase alebo v záhrade.